A Tradewise Gibraltar Chess Festival 2016 Masters versenyének negyedik fordulója után mesternégyessel az osztrák Markus Ragger és a francia Etienne Bacrot áll az élen. Tizenegyen követik a vezető duót félpontos hátránnyal, Rapport Richárd és Almási Zoltán is az üldöző bolyban. Rapport remizett az indiai Dronavalli Harikával, Almási az indiai Babu Lalith ellen nyert. Gledura Benjamin a spanyol David Anton Guijarroval megosztozott a ponton, 3 pontja van. A negyedik játéknapon Galyas Miklós és Gara Anita győzött, Erdős Viktor, Fodor Tamás és Papp Petra remizett, Csonka Balázs, Vajda Szidónia és Nagy Gábor vereséget szenvedett.

tradewise02

A 10 fordulós svájci rendszerű viadal negyedik fordulójában az élcsoportban sok döntetlen született, a párosításkor egyre kiegyensúlyozottabbak az erőviszonyok, 100-150-200 Élő-pont különbség sokszor nem tükrözi az igazi erőviszonyokat, a gyengébb pontszámú sakkozók a „nagyokkal” szemben fokozottan igyekeznek. Ketten nyújtottak eddig hibátlan teljesítményt, az osztrák Markus Ragger és a francia Etienne Bacrot mesternégyessel állnak az élen. Ragger az ukrán Anna Muzicsuk ellen nyert, Bacrot az orosz Alekszandra Gorjacskinát győzte le.

A duót félpontos hátránnyal üldöző 11 fős boly tagja Rapport Richárd és Almási Zoltán. Legfiatalabb nagymesterünk az indiai Dronavalli Harikával küzdött meg, eredetien kezelték a nyitást, érdekes volt a középjáték, úgy tűnt, hogy Ricsinek sikerül begyűjtenie negyedik győzelmét is a tavalyi női kieséses rendszerű világbajnokság bronzérmesével szemben. Harika időzavarban is megtalálta az esélyt, ellenjátékának köszönhetően a csata békekötéssel zárult.

Almási Zoltán tetszetős győzelmet aratott. A katalán megnyitású partiban jelentős térelőnyt szerzett az indiai Babu Lalith ellen. Ellenfele szabadulási kísérletére aktívak lettek tisztjei, gyengeségek keletkeztek sötét állásában. Zoli lépésről-lépésre növelte előnyét, csak időzavara okozott kisebb izgalmat. Összekötött szabadgyalogjai kiskombináció, minőségáldozat után feltartóztathatatlanul robogtak az átváltozási mező felé.

Sötéttel remizett Gledura Benjamin. A spanyol megnyitású játszmában a spanyol David Anton Guijarro nem tudott előnyt elérni, a harmadik nagymesteri normáért, így a címért küzdő Benjamin a megszokott manőverekkel tartotta az egyensúlyt.

Gara Anita és Galyas Miklós zárta még győzelemmel a mai játéknapot, Erdős Viktor, Fodor Tamás és Papp Petra döntetlent ért el. Vajda Szidónia az olimpiai bajnok, kétszeres Európa-bajnok, sokszoros érmes ukrán Natalija Zsukovától szenvedett vereséget. Elvesztette veretlenségét Csonka Balázs, másodszor kapott ki Nagy Gábor.

Először remizett a francia Maxime Vachier-Lagrave, második fél pontját hullajtotta el a címvédő amerikai Hikaru Nakamura és az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand.

Az élcsoportban a 4. forduló eredményei:
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2785, 3) – Sethuraman S. P. (indiai, 2639, 3) döntetlen
Luka Lenic (szlovén, 2611, 3) – Dmitrij Jakovenko (orosz, 2732, 3) döntetlen
Dronavalli Harika (indiai, 2511, 3) – Rapport Richárd (magyar, 2721, 3) döntetlen
Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2502, 3) – Etienne Bacrot (francia, 2697, 3) 0 – 1
Markus Ragger (osztrák, 2689, 3) – Anna Muzicsuk (szlovén, 2537, 3) 1 – 0
Pentala Harikrishna (indiai, 2755, 2,5) – Chithambaram Aravindh (indiai, 2500, 3) döntetlen
Renier Vazquez Igarza (spanyol, 2572, 2,5) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2787, 2,5) döntetlen
Grigorij Oparin (orosz, 2565, 2,5) – Viswanathan Anand (indiai, 2784, 2,5) döntetlen
Yu Yangyi (kínai, 2747, 2,5) – Sebastien (francia, 2591, 2,5) döntetlen
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2727, 2,5) – Pavel Tregubov (orosz, 2582, 2,5) 1 – 0
Ni Hua (kínai, 2697, 2,5) – Aleksandr Donchenko (német, 2570, 2,5) döntetlen
Marija Muzicsuk (ukrán, 2554, 2,5) – David Howell (angol, 2685, 2,5) döntetlen
Almási Zoltán (magyar, 2684, 2,5) – Babu Lalith (indiai, 2553, 2,5) 1 – 0
Lazaro Batista Lazaro (kubai, 2666, 2,5) – Florian Handke (német, 2533, 2,5) 1 – 0
Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2515, 2,5) – Gata Kamsky (amerikai, 2665, 2,5) döntetlen
Jan Krzysztof Duda (lengyel, 2660, 2,5) – Gopal G. N. (indiai, 2525, 2,5) döntetlen
Natalija Pogonyina (orosz, 2454, 2.5) – Surya Ganguly (indiai, 2660, 2,5) döntetlen
David Anton Guijarro (spanyol, 2639, 2,5) – Gledura Benjamin (magyar, 2515, 2,5) döntetlen

Oskar Hauge Lars (norvég, 2388, 2) – Erdős Viktor (magyar, 2613, 2) döntetlen
Chanda Sandipan (indiai, 2583, 2) – Csonka Balázs (magyar, 2415, 2) 1 – 0
Fodor Tamás (magyar, 2500, 1,5) – Sebastian Mihajlov (norvég, 2335, 1,5) döntetlen
Vajda Szidónia (magyar, 2359) – Natalija Zsukova (ukrán, 2484, 1,5) 0 – 1
Jonathan Carlstedt (német, 2461, 1,5) – Papp Petra (magyar, 2308, 1,5) döntetlen
Galyas Miklós (magyar, 2459, 1,5) – Jurij Gorjacskin (orosz, 2300, 1,5) 1 – 0
Nagy Gábor (magyar, 2413, 1,5) – Hans Joerg Cordes (német, 2257, 1,5) 0 – 1
Gara Anita (magyar, 2339, 1) – Harald Feldbacher (német, 2121, 1) 1 – 0